פיגמנטציה וכתמי עור

כתמי לידה והפרעות פיגמנטציה אחרות מפריעות לנשים וגברים רבים כיום. מלבד כתמי לידה, הכתמים הפופולריים ביותר הם כתמי יין פורט שנראים כמו יין אדום שנשפך בעור ומופיעים בעיקר באזור הפנים, צוואר והעורף, כתמי קפה הפוך או קפה א-לטה, המנגיומות שהן צורות שונות של גידול כלי דם שיכולים להופיע במקומות שונים בגוף ולרוב מיד לאחר לידה. בדר"כ רופאי עור מציעים פתרונות שונים לבעיות השונות: כתמי לידה יופיעו לרוב מיד לאחר הלידה או מספר שבועות לאחריה. מדובר בכתמים לא סרטניים אך כאלו שיכולים להוות סיכון בריאותי בחלק מהמקרים.

חלק מהכתמים יצריכו מעקב רפואי קרוב, בעוד שאחרים מהווים בעיקר בעיה קוסמטית, במיוחד אם הם מופיעים באזור הפנים. במקרים של שומות ישנן דרכים יחסית פשוטות לבדוק האם מדובר בשומה סרטנית או לא, בין השאלות שניתן לשאול הן: האם השומה סימטרית? האם הגבול של השומה הוא שווה מכל הצדדים? האם היא באותה צבע? האם היא בגודל קטן יחסית וקבוע? האם היא שטוחה? האם היא לא מדממת או כואבת? אם כל התשובות לשאלות הללו הן חיוביות סביר להניח כי השומה אינה סרטנית.

כמובן שישנן בעיות עור קשות יותר כגון לבקנות או ויטיליגו אך מקרים אלו הם כבר מקרים רפואיים ופחות מקרים קוסמטים המצריכים טיפול מתקדם יותר ולא טיפול קוסמטי פשוט כגון מתיחת פנים ללא ניתוח. רוב האנשים שפונים לניתוחי עור קוסמטיים הם כאלו שסובלים מפגמי עור שנוצרו כתוצאה מהשמש או כתמי לידה במקומות בולטים מאוד. ויש גם מטופלים שפונים לפתרונות טבעיים יותר, לדוגמא טיפול של מסכת פנים טבעית הכולל מיץ עגבניות, יוגורט ושיבולת שועל המעורבבים יחד ומונחים על פני המטופלת לתקופה של כעשרים דקות שלאחריה התערובת נשטפת במים קרים או תערובת של מיץ לימון, תפוזים או קיווי (כולם בעלי ויטמיןC גבוה) המונחים לתקופה של חמש עשרה עד עשרים דקות. טריקים אלו הם נחמדים ויכולים לסייע במקרים קלים של פיגמנטציה אך במקרים חמורים יותר לא יהיה מנוס מהליך קוסמטי. אך בין אם מדובר בטיפול טבעי או ניתוחי – חשוב מאוד לנסות ולשנות את אורח החיים כך שיגן ויתחשב יותר בעור על ידי שמירה על דיאטה בריאה יותר, הימנעות מעישון או משמש ישירה ועוד.

פיגמנטציה וכתמי עור