סופרמן

מערכת החינוך- זה שם שאם נחשוב על זה בתכלס די גדול ו…מחייב!

זאת מערכת שאומרת: אני מערכת שתקנה לילדים שלכם חינוך! זה דבר שנשמע מאוד חיובי על פניו. אך האם המערכת הזאת באמת מתפקדת כך? האם למערכת הזאת יש את הכלים הנדרשים לצורך מטרה כה נעלה הנקראת חינוך?

אני חושבת שלא קשה לראות את המצב כיום, שהתשובות לשאלות הנ"ל יהיו כרגע : לא.

ניקח לרגע לדוגמא את הדבר הנפלא הזה שנקרא: אמא. אמא זה דבר מאוד מיוחד, שמהרגע שהיא הופכת להיות אמא, הטבע נותן לה כל מיני כוחות מיוחדים- ממש כמו סופרמן או הרב לייטמן…. מה הכוחות שהיא קיבלה? שיחד עם העשרות דברים שהיא עושה היא תמיד מקשיבה וחושבת על מי שהיא עושה בשבילו את הדברים. זתומרת היא לא עושה סתם דברים- כל דבר נעשה במחשבה על מישהו. זה אולי על פניו נשמע כמו משהו לא מיוחד, אבל אם נתעמק בזה נראה ונבין שזה בכלל לא מובן מאליו והתכונה הזאת שהיא קיבלה- הדאגה והמחשבה והרצון לשמח אחרים היא מה שהופכת אותה למרכז הדברים- היא הלב של הבית, מאין איזון של כולם. יודעת מתי להגיד את המילה הנכונה בזמן הנכון, ומתוך הקשבה ורצון לאיזון היא יודעת מה הכי טוב ונכון לביתה.

למעשה אם נחשוב על זה- היא המחנכת הראשונה אותה רואה ולוקח דוגמא הילד כאשר זה עתה נולד…
אז מה זה חינוך טוב? חינוך נכון? חינוך שאנחנו כחברה נרצה לשייך לעצמינו ולהיות גאים שזה מה שאנחנו מעבירים גם על עצמינו וגם לדורות הבאים?

כמו שאמרנו זה בטח לא הכוונה לכך שתלמיד מגיע לבית הספר וצריך להוציא ציונים טובים. הרי לא כך נמדוד אדם מחונך… לא מציאותי שנעריך את האדם רק לפי ציוניו? תלמיד שנניח הוציא במבחן 100 יהיה בהכרח אדם יותר טוב ומחונך מאשר תלמיד שקיבל נכשל? נכון זה נשמע מצחיק, אך האם כיום אנו כחברה לא שופטים ומסתכלים כך באמת על אנשים?
אמא היא סופרמן כי היא אחראית על עיצוב האישיות של הבן אדם- ממש מיצור קטן ורך שבא לעולם בלי ידע והופכת אותו לאדם שחי בתוך חברה גדולה. הכלים שהיא תיתן לילד שלה, הם הכלים שישמשו אותו אחכ בחיים, להבין את החיים, להתנהג בחיים, איך לחשוב , איך לבחור חברים, איך להתייחס לדברים שרואה ושומע, איך הוא יתייחס לאחרים? איך יקים בעצמו אחכ משפחה….
ולפי מה האמא תעצב את אישיותו של הילד? לפי איזה ערכים היא תלמד אותו? איזה דוגמאות הילד יקח איתו אח"כ לחיים?
אם אנחנו כחברה נדבר על הדברים האלה, נברר אותם ונרצה באמת שהמילה – חינוך תקבל את מקומה הראוי- כבר זהו שינוי גדול מאוד, כבר זו התקדמות, כבר זאת הצלחה.