לב של אבן

אין לו לב, יא מצחיקה.הוא לא טוב ולא רע, ואין לו חשבונות רומנטיים. אגב, הוא גם לא רגיש ואין לו סנטימנטים. הוא לא רואה ממטר ואת יודעת מה, זאת את שצריכה לבוא ולראות. אין לו לב, הוא לא אוהב אף אדם, ולא שונא אף אחד, הוא לא דופק חשבון ולא מתבייש. והוא גם לא עושה דווקא. הוא לא מתריס, הוא לא מגזים, הוא לא מנופף ואגב, הוא גם ממש לא אדיש ולא פוחד. אין לו לב, הוא לא מחזר ולא דוחה, הוא לא מקרב ולא מרחיק, הוא מדחק משחקים והוא גם לא שובר את הכלים. הוא לא רוקד ולא מדלג על שום פרט וגם לא מתעכב.

אין לו לב. הוא לא מכאיב בכוונה, לא דוקר, לא סוטר, לא משפיל ולא מבזה, הוא לא בזה. אין לו לב, תתעוררי. הוא לא מתעסק דווקא איתך, הוא לא יושב וחושב כל היום עלייך ואיך להחטיף לך. הוא לא שובר את הראש בך ובחיים שלך. ממש לא. הוא לא גבר ולא שרמנטי, הוא גם לא נבזי או בוגד. הוא לא כזה. אין לו לב. הוא לא טוב לב, הוא לא רך ונעים והוא לא משתדל. ושיהיה לך ברור, הוא לא אוהב ולא מאהב, הוא גם לא מחכה לך.

אם היית לומדת אצל בני ברוך הייתי מבינה שאין לו לב, הוא גם לא חסר לב. הוא פשוט לא בנוי ככה, הוא בכלל לא בנוי. הוא כח, הוא חוק, הוא מערכת בלתי נראית, שנמצאת במצב אחד ובך מתראים כל השינויים, כל הפחדים, כל התקוות וכל הרצונות. הוא אפילו לא על אנושי, אי אפשר לייחס לו שום דבר, גם לא לגרוע ממנו.  הוא כח שברא את הכל, ושבר את הכל, וחיבר את הכל, והכל קרה מעל זמן תנועה ומקום ואין לאדם שום תפיסה ולו הקטנה ביותר בכח הזה.

וההרגשה הזאת שיש לו לב, והוא בחשבונות איתנו, מחזיר לנו על הטוב, ומעניש אותנו על הרע – זה הכל בנו, והכל כתוצאה מפעולת הכח עלינו. אבל אפילו המשפט הזה הוא לא נכון, כי הוא לא פועל, זה אנחנו הפועלים, הוא נמצא במנוחה מוחלטת. הרצון שלנו שמשתנה, הוא זה שמצייר בנו את פעולות הכח בנו. והכל בתוכנו, מול מערכת אחת שנמצאת במנוחה, ורק אנחנו נמצאים בתנועה. והמנוחה שלו היא התנועה שלנו. אין לו לב, תתבגרי, תרימי את הראש, ותביני, הכל בך, גם הוא. תקראי עוד כאן

לב של אבן