אל תתפשרו על איכות הטפטים שלכם

היום הטכנולוגיות המתקדמות שקיימות מאפשרות להפיק טפטים על חומרים שבעבר היינו יכולים רק לחשוב עליהם. אם עד לפני מספר שנים היה ניתן לייצר טפטים רק על בסיס של נייר או סוגים שונים של פלסטיק כיום ניתן לרכוש טפטים לחדרי ילדים מחומרים אורגנים או לחלופין משילובים של חומרים ופולימרים המאפשרים איכות ויזואלית לצד חומר דוחה כתמים ועמיד מאוד המאפשר לעשות בו שימוש גם באיזורים קשים מאוד לניקוי או חטוי כגון בתי חולים, בתי אבות וחדרי אירוח שונים. הרבה מאוד מהפיתוחים הללו אפשריים הודות לחידושים בחקר חומרים בכימיה המודרנית.

אבל יש שילובים שאפילו מפתיעים אותי, אחד מהם הוא הציפוי העשוי מפיברגלס, אותו פיברגלס שחלקנו זוכרים מהסוסיתא שרבים מאיתנו צחקו עליה שהיא יכולה לשמש כמזון לגמלים. אז מסתבר שכיום ניתן ליצור יריעות פיברגלס מחומרים טבעיים לחלוטין ולא רעילים המבוססים על חול וחימר. גם התבניות העיצוריות שהחומר מאפשר הן ייחודיות מאוד ונותנות זוית עיצובית חדשנית. החומר יכול להיות מאתגר בעת ההדבקה או התלייה ומוגבל יחסית בתבניות העיצוב שניתן לבחור אך בחלק מהמקרים ניתן לצבוע אותו, מה שמאפשר להתייחס אליו כקיר לכל דבר וליצור פינישים עיצוביים על פי דרישה במידה והתבניות הסטנדרטיות של טפטים מעוצבים אינם מספקים.

החומר בעצמו עמיד מאוד גם לבלאי, גם לאש וגם לפטריות שונות ובראשן עובש. מסתבר שוריאציות שונות של הפתרון הזה קיימות כבר כשלושים שנה ונמצאות בשימוש בחללים מסחריים שונים כגון בתי מלון ובתי חולים, מתקני חינוך וספנות אך רק לאחרונה הוא תופס את מקומו כאחד הפתרונות הפופלרים יותר במקרים מסויימים. בשל אופי החומר ויכולות הביצוע הגבוהות שלו לצד העובדה שניתן לצבוע עליו הוא אינו מסווג כסוג של טפט אלא כפתרון שונה העומד בפני עצמו, אך אני לא רואה שום סיבה שלא ניתן יהיה לסווג אותו בקטגוריות העמידות השונות של טפטים לכל דבר למעט המוגבלות של תבניות העיצוב כאמור. גם פלוק לרוב לא מסווג כטפט למרות שלדעתי ניתן לראות בשילוב החומרים שיוצרת המכונה סוג של תבנית דמויית משי או זמש פתרון חלופי לטפטים, בעיקר כאשר נעשה שימוש במטענים חשמליים כדי לגרום לשערות לעמוד וליצור תבניות עיצוב חדשניות.

אל תתפשרו על איכות הטפטים שלכם